אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

הזמנה לתערוכה "אשכול"

''אשכול'' 17.10.11-24.11.11

הגלריה - סדנה לאמנות, יבנה

אוצרת: בת-שבע גרניט

משתתפים: הדס אבטליון, דוד אלוני ויונתן לזובסקי, לולה בן אלון, דוריאן גוטליב, בת-אל אמה דייין, שרון זהבי-שמאי, אמירה זיאן, יפה עמר, סיגל פריידקס, לוניה קובל.

האשכול, במשמעותו הטבעית מתאר צביר של תפרחת או פירות הצומחים על עוקצים המחוברים יחדיו לציר ראשי אחד. כמו כן, בהשאלה, מתאר אוסף של הודעות בפורום באתרי האינטרנט. התערוכה ''אשכול'', מבקשת להתבונן באמצעות הדימוי הפיזי של אשכול, בתופעה החברתית המאפיינת את מציאות חיינו, לפיה נדמה לעיתים, כי אנו חיים היום בעידן בו הרשתות החברתיות השתלטו על חיינו. קהילות חברתיות, פוליטיות וגלובליות, אשר מחברות, בנגישות מפתיעה, אנשים רבים ממקומות שונים, ממעמדות שונים, מתפיסות עולם שונות, מצליחות בחודשים האחרונים, אף לחצות את קווי הקיברנטיות ולצאת לפעול במציאות חדשה, שמתהווה תוך כדי תנועה, ואינן מתקיימות עוד רק במציאות מדומה.

בתערוכה ''אשכול'', מציגים אחד עשר אמנים בראשית דרכם בעולם האמנות, אשר חיים את המציאות ועוסקים בה ביצירתם.התערוכה מזמינה את הצופה להעלות שאלות ותהיות בנוגע לתועלות ולסכנות הכרוכות במציאות חדשה זו. תוך התבוננות על המבנה החברתי הגלובלי החדש שנוצר, ועל השפעת השייכות לקבוצת ''חברים'' בעידן הרשתות החברתיות, לאור ההתעוררות המחודשות של דורנו בחזרה להתארגנות ב''קהילות'', וההשתייכות לצרור של בעלי עניין סביב עמוד שדרה משותף כאשכול אחד. האם זה צורך אנושי בסיסי להיות שייך לקבוצת ''חברים'' כזו או אחרת, האם זהו אך ניצול של הכוח של הקבוצה כדי להניע מהלכים כלכליים ופוליטיים מגוונים? האם ה''אשכולות'' הללו שנוצרים, מייצרים שייכות אשר תורמת ומחזקת את היחידים בה או מותירה אותם בבדידותם בסופו של דבר? ומה ה''מחירים'' שנדרשים כדי להיות שייך, במונחים של פרטיות, השפעה, שליטה וכדומה.

צרו קשר