אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

קשר - תערוכה בגלריה על הצוק

אריק אפק , יליד 1967, נשוי ואב לארבעה, פסל ואמן בחוטי מתכת. מהנדס מכונות ומערכות במקצועו, בעל וותק של שנים בתחום הרכש אשר מימש הזדמנות שנקרתה בדרכו בשלהי 2010 להתחלה חדשה. אפק החל את דרכו האמנותית ביצירת פסלונים פיגורטיביים העשויים מאטבי משרד. מאוחר יותר עבר לחוטי מתכת בעוביים שונים וכך נסללה הדרך לפיסול יצירות גדולות במימדן , כאלה התופסות נפח מלא במרחב, מינימליסטיות בפרטים אך עם אמירה משמעותית.

בתערוכה "קשר" נבחנים קשרים שונים. ראשית מתכתבת התערוכה עם אלו שקדמו לה, יוצרת קשר רצוף בתהליך היצירה של אפק לאורך זמן. לאחר מכן בוחנת התערוכה את הקשר הקונספטואלי העומד מאחורי התערוכה, איך האמן מתכתב עם הרעיון והקשרים המשפיעים עליו. בנוסף, נבדקים בתערוכה הקשר שבין היצירות לחלל התערוכה, הקשר שבין היצירות לבין עצמן, וכמובן , הקשר החשוב מכל, הקשר עם הקהל. ריבוי המשמעויות מאפשר דילוג בין המוחשי למופשט. יחד עם זאת, אין לתערוכה יומרה לפענח את כל סבך הקשרים הקיימים, אלא לבחון אותם מעט, בזעיר אנפין ואולי לזכות באיזו תובנה מקומית.

מישור - המיצב מישור משמש בבסיסו כמקשר בין התערוכה הנוכחית לתערוכות קודמות. המיצב לובש ופושט צורה, משתנה ומשנה את החלל בהתאם למקום תוך שהוא מעביר מסר נוקב על הקשר שבין בני האדם ולמעשה על החסר, אובדן הקשר הזה. המיצב מורכב מחמישה מישורים גדולים תלויים שבתוכם דיוקנאות שטוחים. אין שיח בין הדמויות. הדמויות כלואות בתוך מסגרות ברזל, מנותקות זו מזו ולמרות שהמישורים קרובים, כמעט נוגעים - התקשורת חסרה. כל דמות חיה במישור משלה, ללא קשר של מגע החוצה את המישור ומגיע למישורים הסמוכים לו. המסגרות משמשות הן כתחום סגור לדמויות וגם כדימוי לעולם שלנו ולכיוונים אליו הוא מתפתח. המסגרות, המישורים מסמלים את הפלאפונים החכמים שלנו, הסמארטפונים , אשר ככל שאנו שוקעים לתוכם, כך אנו מאבדים קשר ישיר עם האנשים והעולם שסביבנו. אנחנו במגמה של התנתקות מרצון מהסביבה וצלילה לתוך המישורים הפרטיים, הספק מוגנים אך המאוד מנותקים. המיצב "מישור" משמש גם כקשר לתערוכה הנוספת החולקת את החלל המשותף בהיותו "מפריד" פיזי בין שתי התערוכות, כמעין פרגוד "גדול".

תלוי - קשרים הם לאו דווקא בחבל או חוט. הקשרים הפיזיים "הפשוטים" יכולים להיווצר במבחר חומרים כולל במתכת. בעבודת הבנין קושרים למשל מוטות ברזל על מנת שיחזיקו את הקרשים בעת יציקה של קירות. מוט קשור שכזה עומד במרכזה של היצירה. זהו פריט שנאסף ברחוב אחרי שנזרק בתום השימוש. המוט – חוט הקשור תלוי במרכזו של פרגוד. הפרגוד, שלוש מסגרות מחוברות, שסיים את תפקידו הפונקציונלי בהפרדת חללים בבית. הבד נזרק והפרגוד הפך למסגרת של המוט התלוי. המוט, בניגוד למישור, פורץ את המסגרות, ומפרק את המישורים. המיצב מתכתב עם היצירה מישור כקונטרסט ולא רק איתה. הפרגוד, 3 המסגרות המחוברות בצירים מתקשר עם הטריפטיכון בעולם האמנות ומקשר אותנו אסוציאטיבית וקונספטואלית לחלל הבית, שחוטי ברזל כדוגמת זה התלוי, שימשו בבנייתו.

קשרים- בשנתיים האחרונות, ליווה אריק אפק מקרוב את תהליך הבניה של דירתו החדשה. שם פגש מקרוב את הקשירה של לוחות העץ לקראת היציקה. "תלוי" הוא פריט בודד ומרשים של הברזלים הקשורים אבל הוא לא "היה שם לבד". עשרות רבות של קשרים חיברו בין לוחות העץ ביציקות הרבות שנלוו לתהליך הבניה, תפקידם קצר ומוגדר, להחזיק את היציקה במשך 24 שעות. לאחר מכן הם נחתכו ונזרקו לפסולת.

קיר הקשרים, סדרה, מפגן רפטיטיבי של קשרים, כל אחד מהם בעל זהות משלו. קשרים שסיימו את תפקידם, מיצו את הפונקציונליות שיועדה להם, עם אמירה לגבי מקום ותפקיד. הקשרים החתוכים, שאינם מחברים בשלב הנוכחי שום דבר, מתקשרים הן עם המיצב "תלוי", והן עם העדר הקשר שבמיצב "מישור", מעמידים את השאלה לגבי טיבו של הקשר, אורכו, צורתו תוך שהם מרמזים לאופיו כפי שהוא בא לידי ביטוי ביצירות הנוספות בתערוכה.

נשים- המיצב נשים מורכב מזוג פסלים, שתי גברות, בגובה אדם הניצבות זו מול זו, מביטות, לא מביטות אחת בשניה, אבל בהחלט מודעות זו לזו. האחת מאופקת, מסודרת, בשמלה ומולה, האחרת, פרועה, בתנועה סוחפת מלאת עוצמה. מי הן השתיים? האם נתקלו זו בזו עכשיו לראשונה או שהן מכרות ותיקות? מה בסיס ההיכירות שלהן? האם יש קשר משמעותי ביניהן ואם כן מהו אופיו? כיצד נוצר? המיצב מעלה לא מעט סימני שאלה לגבי מהות הקשר בין זוג הנשים וטיבו, כמשל למפגש האנושי באשר הוא, נושא בו עסק אריק בעבר.

אם - הפסל "אם", מנסה לבחון את הקשר שבין הקהל הצופה לתערוכה, את מערכת היחסים המורכבת שבין היוצר לקהל שלו. כל אחד מאתנו מושפע באופן שונה מן הפסלים והמיצבים. יש מי שמגיבים לעבודה מסוימת באופן עמוק בעוד שאחרים לא חשים כלום כלפי אותה העבודה. הדימוי שמספק אפק לפיסול בחוטי מתכת מדגיש את התחושה. "הקהל שבא לראות את הפסלים שלי" , הוא מסביר, "משלים בדמיונו את הקוום הפרושים בחוט לדימוי שלם, בעוד שאחרים אינם רואים אלא את האוויר שבין החוטים". הפסל, מינימליסטי, מורכב משני מוטות המייצגים את קו הגוף, וממוט ברזל מכופף, התלוי מהם כדימוי לראש. הפסל גבוה, מביט על הצופה מלמעלה ספק מתנשא , סוקר ומתבונן. ההשראה לפסל, היא ביצירה "דאגות מבית" של האמן הבלגי, ריק ווטרס, שנפטר בגיל צעיר (34) בשנת 1916 . היצירה, של ווטרס, מתארת אם המשלבת זרועותיה ומביטה על הצופה מגובה רב. הפסל המתנשא לגובה של כשני מטר ושלושים, מוצג במוזיאון לאמנות בבריסל.

קשר

קשר

צרו קשר