אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

התערוכה "עץ החיים והדעת"

עץ החיים והדעת / שלמה הר-פז

פסלי עץ בטכניקה מעורבת

שלמה הר-פז שואב השראה בתערוכתו החדשה ממחוזות פראיים, קמאיים, היונקים משורשי המיתולוגיה והמסורת היהודית כמו גם משורשיהן של תרבויות ילידיות אנימיסטיות. אל הגילוף התוודע שלמה בשנתיים האחרונות והוא הולך ומעמיק בו, הולך ומשתכלל בחשיפת הצורה הפנימית, המוטיב, הסיפור שנחבא בעומק בשרו של העץ. החיבור של שלמה אל העץ הינו פיזי, הוא חש את הכובד והצפיפות של לשד העץ, מנחש את כיווני האור שהשפיעו על המרקם הפנימי (הצד שפנה לצפון רך יותר בשל מיעוט האור) מאפשר לסיבי העץ להוביל את הגילוף, יודע כבר בחושיו אם העץ יתמסר או יאבק במלכת היצירה. התוצאה הסופית משותפת לשניהם חומר ואמן, מתוך הקשבה הדדית נולדת תובנה חדשה והצורה מתגלה. העבודה של שלמה על היצירה חופשית ומשוחררת, הוא משלב בעצים אלמנטים תותבים: קונכיות, קרמיקה, קוצי דורבן, גולות, קרניים, במעין משחק תחפושות פרוע הוא מלביש אלמנט אחר אלמנט עד שהטוטם מתהווה על חלקיו השונים. חדוות היצירה והשעשוע מהדהדות עדיין אל הצופה בשעטנז הדימויים והסמלים הלקוחים ממחוזות דמיונו הפרוע והאסוציאציות שהן מעלות.

הטוטם הוא סמל הנועד לייצג את השבט ולספר את הנרטיב המיתולוגי שלו. הטוטמים של שלמה מספרים את הנרטיב של השבט שלו/שלנו. שלמה חוזר אל המוטיבים הקמאיים שבסיפור הבריאה וגן העדן התנ"כי, אל הבסיס ממנו החלו להתעצב תכונותיו של השבט, אל הגדרת הטוב והרע, המותר והאסור. הטוטמים של שלמה לוכדים בתוכם את המהות המרדנית, הסקרנית, החצופה שבסיפור הגירוש מגן העדן. פסליו חורצים לשון אל מול חוק ושררה, מפלצות כימרה חייתיות , שדים וליליות מובילים עד לפתח הגיהינום ועליו לוח הברית שבור: תרצח, תגנוב, תחמוד ותראה לאן נגיע...

מנגד, אותן מפלצות גם מלאות בכוח חיות ואנרגיה מתפרצת, הן מתפתלות, נאבקות, מלאות בתשוקה ובהנאה חושנית. יש בהן תאוות חיים משוללת כל רסן, פורצת כל גבול, מקסימה בכיעורה. באמצעות הוויתור על השליטה בתהליך היצירה לטובת החומר החי, הצליח שלמה לפרוץ את הדרך אל האיד הפנימי, היצרי, טרם הביות והאילוף של הסופר אגו והנורמות החברתיות המקובלות, להתנער מחוקים של אסתטיקה ונימוס מהוגן. המאבק בין הפראי לתרבותי הינו מאבק המתקיים בכל רגע, בכל מקום ובכל אחד, שלמה מזכיר לנו שמותר לפעמים גם קצת לשחרר את הרסן וליהנות.

קרן ויסהוז, אוצרת התערוכה מאי 2015

הזמנה

צרו קשר