אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכה חדשה לדורית ראשוני בגלריה על האגם ברעננה

דורית ראשוני - מנדיל

"לא סופי. בהשראתם ..."

פתוח א'ב'ד'ה' 10:00-20:00

ו' 10:00-14:00

שבת 10:30-20:00

תאריך נעילה 15-3-2014

יצירותיה של דורית ראשוני סוחפות את המתבונן בעוצמה שלהן. הן ממזגות בתוכן זרמים אמנותיים מסורתיים וקלאסיים, וזרמים בני ימינו שיוצרים דו שיח עם יצירותיהם של אמני המופת כמו מיכאלאנג'לו וקראוג'יו.

בתערוכה זו מוצגת סדרת ציורים שנעשתה בתקופה האחרונה, בהשפעתם של ה"מאסטרים הגדולים מהעבר", דרכם מגשרת דורית על פערי הזמן, תוך מתן של פרשנות אקטואלית ומאוד אישית.

יסודות אוטוביוגרפיים שאולי היו חבויים בעבר בציורי הנוף וכד', עולים לקדמת הבמה, והופכים לנושא מרכזי בציורים אלה, בהם מציירת דורית את חברותיה הטובות.

דורית מתבוננת בציורי העבר, שחלקם משתייכים לאיקונוגרפיה הנוצרית, ומביימת את חברותיה בקומפוזיציה זהה לזו שבתמונה המקורית. הדמויות הקדושות ה"גדולות מהחיים" והמיתיות שבתמונות המקור, מקבלות בציוריה פרשנות עכשווית. הן לובשות ג'ינס וחולצות טריקו פשוטות. יתכן שעל פי גישתה של דורית החברות שנוצרה בין הנשים לבינה, נושאת בחובה ממד של קשר מקודש, "גדול מהחיים", אך התיאור הוויזואלי שהן מקבלות בציוריה נעדר הילה ומייצר נרטיב חדש, יומיומי.

כך לדוגמא בציור "ביחד נס", (או הסעודה הראשונה) שמתחקה אחר ציורו של ליאונרדו דה וינצ'י "הסעודה האחרונה", בציור זה מתוארת הסעודה של ישו עם 12 תלמידיו, לפני שנצלב . בציורה של דורית יושבות תשע חברותיה והיא עצמה מסביב לשולחן, בפוזיציה חגיגית, אך נטולת "רוח של קדושה". בציור "חגיגת האביב" של בוטיצ'לי, המתאר את ההרמוניה שבטבע, הופכות דמויותיהם של ונוס, פלורה ומרקורי לדמותן של שתיים מחברותיה ודורית בפוזיציה של ריקוד משחרר. אסטרטגיה דומה נוקטת דורית כשהיא מציירת ציור בהשפעתו של קראוג'יו "מסביב לשולחן הקלפים", או ציור עגול, - בהשראת ציור התקרה של מנטניה שצוייר בחדר הזוג הנשוי מארמון הדוכס מאנטובה, כשבמקום מלאכים, מציצות אל תוך חלל שמימי פניהן של חברותיה הטובות.

לעיתים משאירה דורית רקעים ריקים, או מותירה קווי מתאר ללא מילוי צבעוני, ובכך מאפשרת לנו הצופים, להשלים ברוחנו את החסר.

דורית היא אמנית רבת פנים, שמגיבה למרחב הזרמים והשינויים בעולם האמנות. הנסיבות, הן שמכוונות אותה לשנות מקצב וצבעים. כישרונה הרב ומחשבתה הפתוחה והמפוקחת מאפשרים לה לצייר את ציוריה הראליסטיים, ומאידך לצייר ציורים מופשטים, וציורי גרפיטי בדרום תל אביב, להדביק את ציורי דיוקנה העצמי על קירות מטים לפול, ולכתוב לצידם את שיריה.

דורית יוצרת תוך חיפוש מתמיד, ויצירתה המרשימה רוויה בגילויים של אופטימיות, יופי וחיוניות, שממתנת בפיוטיות ובאצילות נפש את המשא המעיק במציאות חייה העכשוויים.

אורית לוטרינגר

אוצרת התערוכה-

צילום מהתערוכה

צרו קשר