אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

ביקורת גן הפסלים "משואה לתקומה" בכרמיאל- הפסל אימבר ניקי.

בכניסה הראשית לכרמיאל ישנו גן פסלים מיוחד שהוקם על-ידי הפסל אימבר ניקי בשנת 1981. חזונו של אימבר היה הקמת אתר שישמש אנדרטה להנצחת השואה והתקומה.

הפסלים במיצג הנם דמויות אדם ראליסטיות בתנועה ייחודית כשלכל דמות - סיפורה הוא.

תוך תיאור הרמוני עם ציר תנועה ייחודי ומשמעותי.

בולט התכנון המוקפד ועשוי לדעתי באהבה. , עיצוב הדמויות המדוקדק. הפסלים גדולים מאוד, נפחיים. מביעים עוצמה ונוכחות. צבעם אחיד כהה דמוי גוון האפר. כפות הידיים והרגליים גדולות במיוחד. הפסלים מתנשאים לגובה של כ-4 מטרים (כולל הבסיס) והם עשויים מבטון מצופה ברונזה.

לכל דמות יש מחוות גוף והעברת התקשורת הלא מילולית באופן טוטאלי ונוקב. מכל דמות זועק רעיון ומורכבות אחרת של נראטיב עלילתי היסטורי לשואה. המשמעויות הגלויות והסימבוליות הן בכל אבר ופרט באתר, אם באדם המוקף גדר תיל או בפה הקרוע לרווחה של האישה המחזיקה את בנה ומתחננת על חייה, אם בילד הלופת את שמלת אמו, קמטי המצח, קיפולי המעיל, בגוו השחוח של הפליט ואם בשק שעל גב הניצול.

באתר שלוש קבוצות פסלים : קבוצת השואה, קבוצת העלייה וקבוצת התקומה.

הדמויות משדרות משמעות וכאב. עיבוד ושירטוט הדמויות מוקפד לדעתי באהבה. הצורך המיידי של הצופה לנוכח הידיים והאצבעות הענקיות הוא ללטף את היד הכאובה המתחננת. הדמויות מוחשיות ונדמה שקפאו בתנועתן רק לרגע ומיד ימשיכו במסע... הפרשנויות ליצירה אין סופיות וע''פ נטיות לב המתבונן.

לדעתי לפנינו אמנות שפרצה והשתחררה מתבנית האבן ונדמה שהיוצר פיסל בדם ליבו!

עבודות נבחרות של אימבר ניקי

צרו קשר