אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

ביקורת תערוכה - אירנה אייזן בגלרית עין הוד

אירנה איזן מציגה עבודות שלה בגלריית עין הוד. באתי במיוחד לפגוש אותה כדי לפענח את שפת הסמלים שלה.

זה היה חויה לפגוש את אירנה, אמנית חיננית ואת בעלה החברותי שאוהב אותה ויודע בעצמו לספר על עבודתיה, במיוחד על רקע נושאי העבודות שאירנה מביאה ביחסי זוגות.

אירנה שייכת לזרם סימבוליזים, שבין האמנים המוכרים והמיסדים של זרם זה צריך לציין  את Hieronymus Bosch מהמאה ה14. אירנה מצטיינת בשפת דימוים עשירה ורבת ידע בספרות ובפילוספיה. היא משתמשת בצמד חיות כסיפור יחסים בין בעל לאישה או לחילופין בין טוב, הנפש, המיוצגת בציפור לבין הרע, החמדה, המציוגת לפעמים כפירות יער אדומים. אשר חוט גורל אדום, חופשי יותר או מהודק יותר מקשר בין הצמדים..אם תעזוב את החוט יכול להיות שהדבר הנדיר שעליו אתה שומר יברח, כמו הנפש או בת זוגתך, האם זה הדבר הנכון לעשותו או שכדאי להגן עליו כי אתה אוהבו.

ותמיד נשאלת השאלה, מה עדיף לשחרר לחופשי את הדברים שאתה אוהב או אוסף,  או להגן עליהם ולא לתת להם לצאת לחופשי. אחד התמונות מביאה את המסר שאפילו שאתה קשור, הנפש שלך הציפור חופשיה. הדברים הנדירים מיוצגים בדגים מעופפים, בציפורים יפיפיות והגנה עליהם הוא הקשר שהגורל האדום, כלוב של הציפורים/דגים וחיבוק של הארנב בידיו את ציפוריו היפות והנדירות. מוטיב זה של האם לשחרר לחופשי גם מופיע אצל אביחי כהן בציוריו של ציפוריו הכחולים.

הוריציות שיכולות להיות בחיי נישאין הן רבות. ישנה תמונה מעניינת שבו אווז נראה מאושר על אף שהוא קשור ומהודק חזק לארנב והארנב שיש בידיו חישוק קפיצה, לא רק שהפיל כמה נוצות על הקרקע אלא גם על שם את הנוצות לקישוט על ראשו ובכל זאת האווז מאושר. דוקא לי זה השאלה של יחסי גואל רצון עם נשותיו. חלקן בטוח היו מאושרות.

תמונה אופטימית היא על אהבה, שבו הארנב מחזיק זר פרחים ביד ומלטף את אוזנו של אוכל נמלים. אבל כשנישאים האידיליה קצת נשברת, הקשר הגורלי גורם לוויתור על החופש אבל עוזר לצמד לתפקד יחד כזוג ועל רקע זה אפשר להבין את ההערה בהתחלה, אבל ברור לעיין שהקשר הוא בונה ואוהב.

בציוריה יש תמיד את הספק בשלמות, גם במצבים הטובים, והאפשרות שגם כשאתה באורסט, בנרוונה הנעל נפלה או האוזן עקומה. גם בשיא האהבה יש תמיד סיכוי שמשהו יפול וישתבש.

תמונה אחרת מראה שאם אתה יוצא לצייד של דברים נדירים כמו חד קרן, אזי אתה צריך להיות מוכן להגיע בזמן, להשמיע את הצליל הנכון, להעיז לגעת בחד קרן אבל להיות עם רגל מרפה מפני הרעל. - כשאתה במסע להגיע אל הנדיר האגדי שבחיות תהיה מוכן כהלכה הדרכך. מסר מעניין לכל מי ששואף להגיע להשגים מיוחדים בדרכו.

ציור פילוספי אחר וכלל לא מוכר הוא הציור של הרצון בחתירה אל התבונה של האדם, שמתחיל כחפרפרת עיורת המחפשת משמעות, זוכה לביס קטן מתפוח גן עדן, אבל היא לא צריך להעצר שם, יש לה אפשרות להתיעץ בינשוף שבידו מספר מפתחות והחוכמה לבחור מפתח טוב, משם להמשיך הלאה מציפור לציפור, כל אחד והמפתח שלה עד שאתה מגיע לרמה שבו אתה פוגש את יש יונק דבש, ציפור מיוחדת ויפה מאוד, שכל הרואה אותה נהנה לראותה, זה ההארה של התבונה - עקרון קבליסטי במבט של טבע. 

האהבה של אירנה לטבע, המופיע כל כך בציוריה בבעלי החיים והנופים מסבירים על רקע רצונה לגדל ינשוף ובאין זה קל לביצוע לצייר שלישיה של ינשופים שבחלומתיה היא האוספת של חיה אצילית זאת.

ציור פילוספי אחר מראה איך שעון הזמן - שמיצג את חייך, הם רק זמן עובר קטן מול הניצחיות של הטבע המצויר במרחב עצום של פריחה, ופרפרים ועליך להבין במגבלותיך. בכך יש ציטטה לדאלי ושעוניו הנוזלים המביאים את אותו המסר.

www.irenaaizen.com

 

מבקר: עדי לב

על רקע הנררוונה של פתיחת תערוכה - אבל נעל אחת אדומה כבר נופלת

צרו קשר