אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

ירושלים מבט כפול/ בני גסנבאור ומארק ינאי

jerusalem

בית המכירות מצארט השיק בסוף שבוע שעבר (חמישי 02.05.13) את תערוכת צבעי המים ''ירושלים מבט כפול'' של שני האומנים הירושלמים בני גסנבאור ומארק ינאי, והזמין את הציבור לטעום מעט מטעמה של ירושלים.

על הקירות שלל נופים ואתרים ירושלמים מצויירים בדייקנות רבה בצבעי מים, לצד קוגל ירושלמי, מלפפון חמוץ וצ'ולנט חם ומהביל.

ההענות של הציבור הייתה אדירה כ150 איש הגיעו לפתיחה התערוכה, שמוצגת לקהל הרחב עד ה22 במאי.

אורן מגדל, אוצר בית המכירות: ''בחרנו לבדוק את הקשר המיוחד בין שני אמנים ירושלמים- מארק ינאי ובני גסנבאור ואת הדו שיח האומנותי שלהם עם יוסף הירש. הירש, אמן ומרצה המשויך לזרם ההבעתי הגרמני, חי ולימד בירושלים אך קשה לשייכו לעיר. הוא לא תיאר את נופיה או אנשיה, אלא היה נטוע במסורת של הציור האירופי- דיוקן וטבע דומם, גיתה והינריך בל- ובחיפוש אחר המהות הפנימית מאחורי האוביקט.

בני ומארק, כתלמידיו של הירש שהיה אמן הרישום, למדו ממנו לחפש את המטרה מאחורי תיאור האוביקט המצויר תוך כדי פרוק החפץ לגורמים והחייאה של המאפיין הפנימי שבו (הפיוט של הנראה). כל אחד מהם אבל הפנים זאת בצורה שונה. בני- בציורי העצים מתמקד 'במפרקים' של העץ כנותנים חיים לאורן הירושלמי וליערות העיר (יער התיאטרון האהוב) וב- 'צמתים' של הסמטאות הירושלמיות את עורקי הפעילות של האנשים החיים בה. מארק מתמקד בחפצים משניים כאילו היו מטרה להטעיית העין (trompe l’oeil)- דוד שמש, ארון חשמל או חתול. אולם- אין בחפצים אלו, כאצל הירש, משמעות סמלית, אלא רצון לקבוע מוקד ברור ליצירה שאליה העין צריכה להתייחס וממנה לצאת.

בית המכירות מצארט שמח לארח את מארק ינאי ובני גסנבאור במשכנו בתל-אביב לתערוכה משותפת, שתאיר טפח מאומנותם העשירה ומירושלים שלהם.

שעות פתיחה: א-ה: 10:00-18:00

ו- 10:00-14:00

גלריה מצארט, רחוב פרישמן 15 תל אביב.

Jerusalem Double Perspective

צרו קשר