אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

ביקור בסדנת ההדפס הירושלמי ובתערוכה: 100 שנות אמנות הדפס בישראל - הסדרות הגדולות

מאת: עדי לב / shrew8@gmail.com

כחובב אמנות הרנאסס בארץ ישראל: פלדי, גוטמן ורובין לא יכולתי שלא להעריך את התערוכה ״100 שנים של הדפס ארץ ישראל - ומומלצת ביקור לכל המתעניין בתחילת ההדפס הארץ ישראלי. הנושאים הכוללים מצד אחד תיעוד בית ההורים באירופה ומצד שני את האוירה של ארץ ישראל.

אבל לדבר אישית עם אריה קילמניק זה היה חויה בעצמה. פרויקט זה של תעוד 100 שנות הדפס בארץ ישראל שבא לידי ביטוי בספר שנכתב יחד עם ד״ר גדעון אפרת הינו מעין שיא של הגשת חלום עבור אריק קילמניק שדחף את פעילות הסדנא כל השנים. ואני מאוד מעריך אנשים שיוזמים מהלך, הולכים לפי הדרך שלהם ומגיעים לידי הגשמה. תכונה החשובה אצל כל יזם בנשמה.

השיחה שלי בהתחלה היתה פרוקטיבית מה, לפחות בעיני אריה קילמניק, כי אמרתי לו שאני מכיר את התחום הדומה בדפוס דיגיטאלי. כתושב תל-אביב הזכרתי את שוקי קוק עם מערכות סריקת הדיגיגרף ומדפסות אפסון אבל גם מכונות אינידגו הם שלב חדש ביכולת להפיק הדפסים מרובים ויצירות , כולל דיגיטליות לחלוטין והם שמאפשרות בעלות זולה יחסית ובזמן קצר ליצר את ההדפסים או החוברות גם בסדרות קטנות. התשובה של אריה היתה אני לא עושה דפוס והעתקים דיגיטלים, השכן שלי מעבר הכביש עושה את זה ומרויח מזה לא רע.

ואכן זה כמו לשאול נגן גיטרה או אודיופיל למה הוא מעדיף מגבר של שפופרות.

צריך לציין שהדפס המבוסס על גילוף - חיתוך עץ או חריטה - פיתוח  בעץ - בעץ דובדבן לרוב, על נחושת או אבץ, חריטה באבן או בליינאלום זה יצירה בפני עצמה ויש לכל מדיום את התכונות העוצמה או הדיוק שלו. בבסיס זה סוג של שרטוט. על סוגי ההדפס השונים קרא באתר עצמו: טכניקת הדפס

כשאתה מגיע להדפס צבע עובדים בשתי שיטות 3 הדפסי צבע של צבעי הבסיס או הדפס אחד המבוסס על צמיגות שונה גורמת לכך שעומק שונה בתבנית ההדפס תיצור צבע שונה.

השיחה שלנו המשיכה על במה מחשב עוזר בתהליך. טוב יש את התהליך שבו צילום משמש כבסיס (בתהליך צריבה במהותו) ועליו ממשיכים בצורה ידנית את ״הציור״ של ההדפס. ציינתי שגם בהדפס דיגיטלי מקובל לקחת צילום של עבודה ואז להמשיך לעבוד על התוצה בשכבות על ולקבל תוצאות שונות. יש שקוראים לזה טכניקה מעורבת.

כששאלתי על חומרים הוא בחר להפנות אותי לוידאו של לארי אברמסון אז אני מצרף פה וידאו רלונטים כולל שלו.

ולגבי התערוכה עצמה. תערוכה מענינת עם גדולי ציירי הראנסס הארץ ישראלי כנחום גוטמן וראובן רובין ופלדי, וקהפחות ידועים לציבור, כאבל פן ושטינהרארט, מראים שהדפס הוא כלי ביטוי יחודי עם המאפינים שלו ודורש כישרון יכולת ומאפשר העברת מסר ככל מדיום ציור, פיסול או צילום אחר ולכן הרבה ציירים מנסים בשלב זה או אחר בחיים לבדוק מדיום התבטאות זה וחלקם נשארים בו הרבה זמן. הסדרה של ראובן רובין מדהימה, את השרטוטים של נחון גוטמן מכירים ממוזיאון גוטמן, את פלדי פחות.  אבל ניתן לראות שיעקב שטייהרט, אבל פן ויוסף בורקו מיומנים מאוד בטכניקה ומגיעים ליכולות ביטוי גבוהים מאוד.

בימינו ציור ממוחשב או עיבוד ממוחשב בשילוב עם הדפס דיגיטאלי הוא כלי אלטרנטיבי זמין וקל יותר לציירים, אבל ביקור בסדנא נותן לך מבט היסטורי על ההדפס ומאפשר לך להתנסות בשיטות אלו. האם יהיה הצדק ושוק לטכנולוגיות אלו בעתיד. כנראה שכן אבל נישות, כמו צורכי התקליטים ומגברי השפופרות והמצלמים וצופים בסרטים אנלוגים. על פי עקרונות הדגימה, יצוג האמין ביותר עם המידע הרציף לעומק ולרוחב הוא יצוג אנלוגי, דיגיטלי רק יכול להתקרב לזה. זה נכון בשמיעה, בצילום, בציור ובהדפס אנלוגי שסדנת ההדפס הירושלמי ואריה קילמניק שומרים על הגחלת שלו.

אני ממליץ מאוד לבקר בתערוכה, לבצע הזמנה מוקדמת לספר המעניין ״100 שנות של הדפס ארץ ישראלי״  ולעזור בהפצת הידע על תקופה ומדיום יצירה שנהפכת לידע של מתי מועט.

חלק א של התערוכה מסתיים ב9 בספטמבר ככה שכדאי למהר. עוד על התערוכה והספר באתר הרשמי

שעות פתיחת הסדנה/התערוכה: ימים א'-ה' בין השעות 08:00-15:00, בימי ו' בין השעות: 10:00-12:00 (בתיאום מראש - ראה למטה).

סדנת ההדפס ירושלים חל''צ. רחוב שבטי ישראל 38, 9510561 ירושלים טלפקס: 02-6288614

e-mail: jprint74@gmail.com

 

 

 

מתוך התערוכה - ראובן רובין

דברי אריה קילמניק על פעילות הסדנא

על פרויקט הספר - 100 שנות של הדפס ארץ ישראל

אבני דרך בהדפס ירושלמי - ד״ר גדעון אפרת

הרצאתו של לארי אברמסון על תרומת הסדנא לחייו כאמן

צרו קשר