אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכה "בין קודש לחול"על תרבות החג בקיבוץ דרך כרזות ועיצובים של ירמיהו בן צבי

התערוכה על תרבות החג בקיבוץ באה להציע הצצה דרך הכרזות של ירמיהו בן צבי על תרבות עשירה שנבנתה בד בבד עם הקמת האוהל הראשון בקיבוץ.

הקיבוץ שקם רצה להיגאל ממאפייני החיים היהודיים בגולה, וליצור מהות אנושית, תרבותית חדשה, חברה חדשה, אדם חדש. מן ההתחלה נאבקו אנשי הקיבוץ ולא חסכו כל מאמץ כדי ליצור "יש מאיין" האמנות גויסה והפכה לחלק חשוב ומרכזי בבניית התרבות החדשה.

אמני הדור הראשון לקיבוץ, תפסו את מערכת התרבות של הקיבוץ והמדינה כמתעצבת כל העת. ביצירתם לחג בקיבוץ הם חתרו להתדיינות נמשכת וחסרת נחת עם דפוסי העבר, תוך בחינה ואיתור של ייצוגים חלופיים כיסודות מאתגרים משמעותיים. מאפיינים אלו לא נשתמרו ביצירתם של בני הדור הבא אשר התחנכו בארץ. עבודתם נשאה אופי אחר, גרפי שהתבסס על דפוסים חדשים של תרבות ישראלית.

ירמיהו בן צבי בן למייסדים, התחנך על ברכי האמן אלעזר הלבני "לוזר" מהדור הראשון של האמנים, חבר קיבוץ רמת יוחנן.

ירמיהו יוצר מזה חמישה עשורים בקיבוצו רמת יוחנן. בתערוכה הוא פורש מחזור חיים של חגי קיבוץ מתשרי ועד אלול מבעד לעיניו. התערוכה היא ביטוי מוחשי לעוצמתה של קהילה היוצרת את חגיה וטקסיה בדיאלוג עם המסורת היהודית תוך יצירה ופרשנות חדשה .

מוזיאון יד טבנקין שם לו למטרה להציג את היצירה התרבותי העשירה אשר צמחה בקיבוץ מיום היווסדו. דרך העיצובים והקישוטים לחג של האמן של ירמיהו בן צבי. ננסה להמחיש את היקף היצירה במפעלו התרבותי של הקיבוץ

ירמיהו בן צבי

אמן –קשט, נולד בשנת 1944 ברמת-יוחנן בן למייסדי הקיבוץ. ירמיהו יוצר את קישוטי החג בקיבוצו קרוב ל-50 שנים .יצירתו של ירמיהו מאופיינת בקומפוזיציות גיאומטריות,הרמוניות בשילוב של סמלים ומוטיבים יהודיים, עם צבעוניות עזה ומרהיבה. קווי המתאר השחורים ביצירותיו של ירמיהו הם שרידים מאמנות הויטראז''' אשר למד מהאמן שאלתיאל. מקור נוסף להשראה בחייו האומנותיים של ירמיהו היה האמן "לוזר" אליעזר בן הדור הראשון ממייסדי רמת יוחנן. יצירתו של ירמיהו מוצגת בכמה מרחבים מלבד חדר האוכל בקיבוץ, קישוטי החג מתנשאים לגבהים ומעטרים את מגדל המים בקיבוצו, הם מוצגות במרחבים בחצר המשק ומבשרות את בוא החג.

בברכה

מוזיאון יד טבנקין

רחוב היסמין 1 רמת-אפעל

טל' 03-5344458 שלוחה 104

צרו קשר