אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

רשמים מ"אוהבים אמנות עושים אמנות" בתל אביב 2015

מאת: עדי לב

בסוף השבוע של האמנות ביקרתי ב''גבירול'' בערב הפתיחה ביום חמישי. היו מיצגים, שמוזיקת הרקע היתה טובה, המיצגים פחות דיברו לי. היו גם שני אולמות עם ציורים, חלקם טובים, וכמה מיצבים, שחלקם די מוזרים. מתאים לקהל צעיר וגם האמנים שיצרו באו רובם מאותו הגיל..

''המקרר'' שזכה ליחסי ציבור טובים היה מאוד עמוס ביום הפתיחה, בגלל שאנשים נשארו לראות את המיצגים שהיו ביום זה. באתי בשבת. הרבה עבודות וידאו, שמתוכם דוקא הרעיון של מעגל הכיסאות, מעגל הדיון, שחלקם תפוסים במסכים שבהם מוצגת דמות מדברת,  (בערבית עם תרגום במיצג זה) וחלקם מקום לאנשים לשבת ולהסתכל על זה היה רעיון יפה. המסר הספציפי שנבחר, עליו ויתרתי. 

עוד רעיון יפה היה של בוריס אויכרמן - שתי מנורות תלויות מלמעלה המסתובבות באויר כששני מאוררים מתחתם הם הגורמים לסיבובם. נכון זה שייך למוזיאון טבע, אבל בחשיכה וביחוד בצילום וידאו זה נראה כמחול זוגי מרשים של אורות, על רקע פיגומים בחשכה שהעמיד מסביב..

העבודה השלישית שהיתה מענינת היתה עבודה של רותם מנור וקטורה מנור  - המצבה לבתי תל-אביב היפים שנהרסו בגלל יזמי נדלן, עמוד בטון ולאורכו חיתוכים בעץ בלזה עם ציורי הבתים בערימה דמוי גופות, אחד מעל השני. על רקע של קיר ועליו שמות הבתים, כמו מצבה של יד לבנים, וצבע רקע מטפטף, שמסמל את הבכי על אובדנם.

רק 5% מהעבודות היו ציור, ושוב חבל הירידה באמנות זאת. אם כי די הגיוני שבמרתף יהיה עדיפות למוצגים אור חושך ווידאו. בין עבודות הציור יש לציין לטובה את יעל בלבן עם ציור קיר על רקע שחור והשפעות מעבודות של ליאורה בנקל. 

 

את הסיור סיימתי בסטודיו של יהודית 1. תערוכה קבוצתית כשבמיוחד התרשמתי מהעבודות של דניאלה מלר על אמה. עבודות מושקעות של ציור שמן בשחור לבן, על סמך צילומי חום לבן מבית אמא, ועליהם מסר מרקמה צבעונית שהוסיפה מעל.

בסדרה היא מתארת שלבים שונים בחיי אמא, צעירה עם פרחים רקומים בחלון, מבוגרת יותר ועומדת עם סבתא שלימדה אותה תפירה בזינגר ובסוף  על רקע של פנים צעירות, זכרון של אמא, אבל מה מוסתרים בהליכון רקום - סוף חייה. העבודות נגעו ללב.

 

 

לקריאה נוספת על האירוע באתר הפעילות:של עירית תל-אביב 

http://www.lovingart.co.il 

 

דניאלה מלר שמן ורקמה "אימי - מבט ביוגרפי"

בוריס אויכרמן, אל צעד, 2015, המקרר

רותם מנור וקטורה מנור, שעת השקיעה

צרו קשר