אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכה חדשה שאצרתי בגלריה בית סילבר

אני שמחה להודיע על פתיחת התערוכה של האמנית אירנה איזן בגלריית בית סילבר במתחם הבורסה רחוב אבא הלל סילבר 7 רמת גן. התערוכה עד סוף חודש נובמבר וכולכם מוזמנים.

האמנית אירנה אייזן משתמשת בדימויים של בעלי חיים כדי לספר על בני אדם בכלל ועל יחסים בין גבר ואשה - בפרט. היא מתמקדת בשני מוטיבים עיקריים: ארנב ופירמידות.

הארנב הוא דמות המופיעה באגדות ובמיתוסים רבים ברחבי העולם מתקופות קדומות ובתרבויות שונות - מאמריקה עד למזרח הרחוק ומאפריקה עד לאירופה. המיתוסים קושרים את הארנב לגרמי השמים כגון: הירח והשמש - והן לגרמים ארציים כגון: פריון, התעוררות, ערמומיות ואומץ לב. דמותו של הארנב נוכחת באופן מובהק בקרמיקה עתיקה, במטבעות, בחותמות, בהירוגליפים ובסיפורי עם. עבור אירנה מסמל הארנב אהבה טהורה, העוברת ממנה לסביבתה הקרובה, משפחתה, חבריה, תלמידיה ולאנשים הנקרים בדרכי חייה. יצירות הפירמידות הן סיפור פילוסופי רוחני. נושא הפירמידה מתייחס לארגון/איזון ומציאת שווי משקל במצבי החיים השונים איתם מתמודד האדם. כל אלמנט המשתתף בפירמידה הוא סמל ורמז. כמו למשל הציפור שמסמלת רוחניות או המפתח שמסמל תשובות לשאלות, כך עוד אלמנטים שהאמנית בוחרת לצייר מקבלים משמעות כסמלים בפירמידות המרשימות.

אירנה אייזן, אמנית מוכשרת שיצירותיה מושכות תשומת לב רבה, מרתקות וקשה להינתק מהן. קיים קשר בין הסמלים השונים שהיא מציירת והם בונים סיפור כלשהו. קורה שהמתבונן באוסף הסמלים המתגלה אל מול עיניו, מפרש את המראות מחדש, לרוב באופן שונה מזה שתכננה האמנית. הפרשנות של היצירה היא אפוא אין-סופית, היא בסיס יציאה למחשבה עיונית, שכלתנית, ולא פחות מכך רגשית, שעליה כל צופה וצופה יבנה את סיפורו שלו.

לורי פשניצה אוצרת התערוכה

תמונה מהפתיחה

צרו קשר