אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

מרגלית ראג'ואן - ציירת

הנשים של מרגלית ראג'ואן

במשיכות מכחול רגישות, ממלאה מרגלית את הבד בצבעים הנרקמים אט, אט. כמו היו עיסת חומר רכה ומתמסרת, והם משייטים במרחב העמוק של נפשה, באים אל הבד ויוצאים ממנו, באים והולכים בתנועות רכות, מורכבות, מטושטשות מעט, ומתוכן נולדות הנשים שלה. שביל מעומעם מלווה את דרכן, כאילו היו זיכרון עמום המבקש להיחתם לנצח. בדרכה.

מרגלית, אוהבת את הנשים שלה. היא מציבה אותן במרכז היישות. פורטת על נימיה דרכן. והנה הן צופות, והנה נסתרות וגלויות, חזקות אך מרכינות ראש, צנועות וגאות, יפות ומסתוריות. הן היא, היא הן, הן חלק ממנה והיא שממאנת להיפרד לוקחת אותן לעולמה החדש.

מרגלית מעריצה את הנשים שלה ונותנת להן מקום כבוד המתפרס על בדים גדולים ומרגישים, ממש כמוה. כל אחת נובעת מתוכה, היא מציבה אותן כדמויות אל-סופיות, טרנסנדנטליות שבלעדיהן אין לה קיום.

הנשים של מרגלית, היו בה מאז ומעולם. אמה, סבתותיה, המורה הנערצת. כולן עיצבו את אישיותה, את דרכה בעולם הממשי. הן לימדו אותה שיעור והיא גומלת להן ביופיין הנצחי, בכוחן הבלתי מתפשר. היא שוקעת לתוכן ומאפשרת לצופה לשקוע אף הוא בעולם של צבעים ההופך לדמויות מסטיות.

עומק הצבע ושכבות ההתייחסות, בוראים שפה ייחודית שאין כמותה. נשית, ערטיאלית, בוגרת, הרושמת סיפור ויוצרת משפטים שאינם נאמרים אך ברורים לכל. היא מקדשת את זיכרונותיה, ומוציאה אותם בדיוק כפי שהם בראשה - רכים, אופטימיים, מעורפלים ברחוק השנים אך ניצבים איתן.

הנשים של מרגלית, טבועות בנוף ילדותה שהפך עם הזמן את פניו והיא שמודעת לכך, זורמת את החדש והופכת אותו לנוף אל זמני. השמיים התכולים שהיו שם תמיד, האדמה, ובמרכז דמויותיה כמו היו שורשי היקום כולו.

הן ניצבות, הן מביטות, הן עומדות זו אחר זו, זו לצד זו, הן יוצרות קומפוזיציות ממכרות. הן קשות יום אך טעונות בכוח אינסופי שנאגר בורידיה והפך לחלק בלתי נפרד מהדם הזורם בה.

שפתה של מוליכה אותנו דרכה, ואנחנו מבקשים להישאב. להפוך לחלק מהציור, להתכרבל, להתעטף בשמיכות הטבע שמרגלית פורסת בפנינו. זו גדולתה, זה ייחודה, היא הופכת את זיכרונותיה האישיים כל כך, למרבד אוניברסאלי הנוגע בבטן המתגעגעת של כל אחד מאיתנו. שפתה של ראג'ואן היא שפה חדשה שנוצרה מתוך עומק מנטלי, בוגר ונשי שהתגבש והתעצם והפך אותה ואת ציוריה לפנטסטיים.

הנשים של מרגלית ראגואן

צרו קשר