אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

"בגלל הרוח"-מתמכרים נרפאים בעזרת האמנות!

''בגלל הרוח''

תערוכת ציורים של בוגרי ודיירי כפר ''רוח-מדבר''

פתיחה חגיגית:יום שלישי, 3.3.2015 בשעה:19:00

במרכז בק למדע,רח' הרטום 8 , הר החוצבים, ירושלים

אוצרת: יעל גלבוע

כפר רוח מדבר הינו קהילה טיפולית שיקומית לנגמלים מסמים ואלכוהול. הכפר הוקם בשיתוף המועצה האזורית רמת הנגב, קרן רש''י, הרשות למלחמה בסמים, מפעל הפיס, קק''ל ובסיוע משרדי הממשלה השונים. הכפר מופעל באמצעות עמותת ''יחדיו'' ונתמך ע''י ארגון ''פארמאדום'' וקרן רש''י.

הכפר נמצא בפיקוח משרד הבריאות ובפיקוח משרד הרווחה ואף מתוקצב על ידו.

הדרך לגמילה מלווה בגיוס כוחות נפש והמסע להחלמה עשוי להיות ארוך ומכאיב. האתגר האמיתי הוא תהליך השיקום והחזרה לחיים נורמטיביים.

 

מטרת רוח מדבר היא להוביל לשינוי חיובי במצבם של המשתתפים ולהגדיל משמעותית את הסיכוי להישאר ''נקיים'' לאחר סיום הטיפול שאורכו כשנה.

סדר היום בכפר מלא וגדוש מבוקר עד ערב הכולל מפגשים קבוצתיים ופרטניים, עבודות תעסוקה ותחזוקה ופעילויות תרבותיות, ספורטיביות אמנותיות וחברתיות.

כחלק מתוכנית זו השוהים בכפר מגיעים לפחות אחת לשבוע לחדר אמנות ויצירה.

האפשרות ליצור אמנות היא מתנה גדולה. יצירה באמנות היא הזדמנות לפגוש מקומות שונים בתוכנו ולהכיר יכולות חדשות בעצמנו תוך אפשרות לגלות יופי וצמיחה גם במצבים של קושי וחשיכה.

היצירה האמנותית משקפת את האופן בו אנו חווים את החיים. היא מאפשרת מרחב להתבוננות פנימית ומשמשת פתח לגלות את מי שאנחנו, את החיים המצויים בנו, את הדימויים והסיפורים האישיים, את מערכות היחסים שלנו עם אחרים, את הזיכרונות המהדהדים; לגלות עולם של רגשות, כאבים ומצוקות, שאלות, התלבטויות וגם יופי ושמחת-לב פתוחה לחיים. כל אלה יכולים להופיע ולהתגלות מתוך מעשה היצירה, ולאפשר למידה אודות עצמנו והבנה של הדרך שלנו בחיים.

 

האמנות יכולה להפנות את מבטנו גם כלפי חוץ, להעשיר ולהרחיב את המפגש שלנו עם העולם: טבע, אנשים ומקומות שונים. בכל מצב, בזמן שלווה או בשעה של קושי ומצוקה נוכל ללמוד להתבונן החוצה ולמצוא יופי ושמחה בתכלת השמים ובאדמה, בעצים ובציפורים; בשפע החיים, המראות והצבעים. כאשר אנחנו מפנים תשומת-לב החוצה אל העולם אנחנו כבר לא לבד, אנחנו חלק מהחיים המתבטאים בכל התופעות.

יצירה באמנות מתאימה לכל גיל, ואינה דורשת ידע או ניסיון קודמים. אין צורך לשפוט אותה כטובה או לא טובה, נכונה או לא נכונה; ניתן פשוט להיות בקשב עם היצירה, ולאפשר לה לדבר את עצמה.

הציורים המופיעים בקטלוג זה הם פרי תהליך שתחילתו בחדר האמנות בכפר. העבודות כאילו זועקות, מדברות ומספרות סיפור שרוצה וצריך להישמע.

במשולש היצירה קיימים שלושה מימדים שבגינן מתקיימת יצירת האמנות: האמן, היצירה והקהל. יש הטוענים כי אמנות ללא קהל אין לה כמעט שום ערך ושפרץ היצירה של האמן זקוק לעין הצופה.

בחדר האמנות מתמודדים המשתתפים עם שפה שלעיתים זרה להם לחלוטין. המשתתפים נחשפים לעולמה המלא של האמנות, מתבוננים ביצירות אמנות וביצירות איש של רעהו, פוגשים טכניקות, חומרים ותכנים שאין להם סוף ומגלים שאת הכל מכל ניתן לבטא ביצירה. היצירה היא אינסופית. היא מעיין נובע, היא מפתיעה ומרגשת.

אתר העמותה: http://www.yachdav.org.il/

 

''בגלל הרוח'' מספרת סיפור שהוא סוחף, עמוק ומרתק. סיפור הטומן בחובו את רוחם האיתנה של מטופלי הכפר העוברים דרך ארוכה לשיקום חייהם.

 

שעות ביקור בתערוכה: א-ה 08:00-17:00

נעילה : 20.3.2105

עמותת "יחדיו"

עמותת "יחדיו"

עמותת "יחדיו"

צרו קשר