אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

הצלמת והאמנית סיגלית אורגד-דורון בתערוכה חדשה במוזיאון עוקאשי בעכו

זרעי אור – תערוכת יחיד -סיגלית אורגד-דורון

במוזיאון עוקשי, אולמות האבירים, עכו העתיקה

אוצרת התערוכה: רחל זמר

בתערוכה אישית, חושפת האמנית סיגלית אורגד-דורון תמונות אינטימיות בשירים ובצילומים.

הצילומים בתערוכה נעשו דרך קליידוסקופ*, שהוא תוצר לוואי של המצאת המראה. הבבואות משתקפות בקליידוסקופ באיוושת גלים מרצדים. הן גדושות בשינויי צורה ובאשליות אופטיות מופלאות, המזכירות את יצירות האמן ההולנדי מ.ק. אֶשֶׁר.

סיגלית שואבת השראה ממשחקי צורה וצבע, מבחירת העצמים ומזוויות ראייה משתנות של עדשת המצלמה. העולם המצולם הוא הסביבה הבייתית שלה, שהפכה לזירה של התנסות חקרנית. סיגלית עוסקת בעיצוב, באיור, בציור ובכתיבה - הצילום הוא תחום חדש עבורה, וגם בו היא בוחנת גבולות.

השימוש בעזרים אופטיים באמנות אינו חדש. על מנת להעצים ולעמעם את האובייקטים ועל מנת לחוות את העולם באופן שונה השתמשו בטלסקופים, במיקרוסקופים, בהדפסות ''פוזיטיב ונגטיב'' המעוותות ומשנות את המציאות במחי עדשה. ככל שהתקדמה הטכנולוגיה, הפכה פעילות זו לנגישה יותר גם באמצעות עיבודי מחשב.

למרות, ואולי דווקא משום עיסוקה ושליטתה בתוכנות גרפיות, פונה האמנית לאמצעי פשוט ונגיש לכל ילד, המתיר לה להביט במציאות ולשנות אותה בצורה מוגבלת: לבחור מסגרת (פריים), תאורה ובעיקר לסמן נקודת מבט, ללא עיבוד מחשב.

כלי המשחק האופטי צפוי היה להכניס אותנו לעולם ילדי, אולם בניגוד לכך, מבטה של האמנית דרך הקליידוסקופ איננו סימטרי ואיננו חד; התמונה גרעינית וקצוות העולם מִטשטשים פעמים רבות לתוך אפלה. מתוך החושך מבליחים גרעיני אור, אשר מתגבשים ופורחים לכדי מבנים לא מוכרים המעוררים אסוציאציות שונות ותחושות מתעתעות בין דמיון למציאות. אולי דווקא מבט זה, המורכב מפיסות מציאות שבורה שהורכבה מחדש, יש בו להראות את האמת.

מתוך כאבי העבר וחרדות מן העתיד, השזורים בכתיבתה של סיגלית, עולים קווים של אור ושל תקווה. היא מציפה את עולמה העכשווי, מציצה אל תוך עצמה במבט מרחיק ומקרב, מפרקת ומפרטת רגעים בחייה.

השימוש המרובה בדימויים מהטבע ומעולם הצומח בשירתה (פרחים, נבטים, פסיגים, קוץ, שלכת, טיפת טל, נוצות ועוד) משתקף בחומריות, בצבעוניות החמה ובחיספוס המאפיינים את הצילומים.

הן בתמונות המילוליות, והן במבנים הצורניות שבצילומים, ניתן לחוש בחיפוש של מה שמאחורי הדברים, ניסיון הצצה לתוכם; רצון לפרק ולהרכיב מחדש, על מנת להבין את העולם בדרכה שלה.

נעילת התערוכה : 30.6.2016

שעות ביקור בתערוכה: ימים א'-ה ושבת : 0930-17:00

יום שישי :09:30-15:00

 

 

 

האמנית בפייסבוק: https://www.facebook.com/sigalit.orgaddoron?fref=ts

 

 

סירטון על האמנית והתערוכה: https://www.facebook.com/sigalit.orgaddoron?fref=ts

בתערוכה אישית, חושפת האמנית סיגלית אורגד-דורון תמונות אינטימיות בשירים ובצילומים. הצילומים בתערוכה נעשו דרך קליידוסקופ*, שהוא תוצר לוואי ש

סיגלית אורגד-דורון

סיגלית אורגד-דורון

צרו קשר