אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

ילדות , נעורים, וזיקנה בתערוכת יחיד חדשה של הפסלת תמר איסטרין

ראשית – אחרית / תמר איסטרין

פיסול

בפסליה של תמר איסטרין ישנה מתיקות תמה ויופי שאינו מותנה גיל. הדמויות מציגות מעגל חיים שלם, ילדות, נעורים וזקנה, אשר בכולן ניכר מעין אופי בסיסי משותף. משהו אופטימי ורגוע הנותן תחושה כאילו משהו מיופייה הפנימי של הדמות משודר החוצה.

פסליה של איסטרין עשויים לעילא באופן ריאליסטי מדויק, אך האופי הנוסטלגי שהיא מעניקה לדמויות מרחיק אותן ''מכאן ועכשיו'' ונותן תחושה תיאטרלית היונקת מאווירתה של העיירה היהודית. הבעות הפנים מעט מוקצנות, הלבוש וסגנון השיער הארכאי, הפוזות שתופסות רגע מתוך סצנה, כולן נועדו ליצור אווירת געגוע למשהו שאינו מציאות אותנטית. הסגנון הנוסטלגי משחזר תחושה של נכד המקשיב בשקיקה לסיפורי סבתא על הימים היפים והפשוטים שהיו ואינם, כאשר לשניהם ברור בסתר ליבם שלמעשה לא התקיימו מעולם.

איסטרין מתמקדת כבר שנים בפסלי דמויות קשישים, מתוך משיכה אל הפלסטיות שבקמטי הפנים, השתקפות האופי ומאורעות החיים שנחרצים בהבעת הפנים ומקנים לדמות אישיות ייחודית. דמויות הילדים נוספו לרפרטואר לאחר השינוי בסטטוס האישי שלה. הם מביעים את החום והנחת של סבתא המביטה בנכדיה ומתענגת על הגילוי המחודש של התום הילדי. במבט שלה עליהם ישנה התפעמות משוחררת שאינה שופטת או מחנכת, מבט שמתאפשר הודות למרחק במעבר מהורות לסבתאות.

מעגל החיים הנוכח בדמויות אותן יוצרת איסטרין, משתקף גם במעגל ''החיים'' של היצירה עצמה. התהליך שמתחיל בעבודה ידנית בעיצוב החומר הרטוב עד לגיבוש הצורה, הוא שלב מלא פוטנציאל ואנרגיה של שינוי ושליטה של האמן על החומר. יבוש החומר ובהמשך שרפתו מכניסים נוקשות ומקבעים את הצורה. שלב הכנת התבנית מכיל בתוכו את חילוץ הגולם מהתבנית. הזחל חייב להתגלגל לדמות הפרפר. שלב היציקה בברונזה וציפוי הפסל בפטינה מכניס גורם שלישי לתוך התהליך, גורם שיש בו אפשרות להוסיף גוונים לפסל וכך היצירה, כמו תינוק, הולכת ומתרחקת מידיו של האמן לקראת חיים משל עצמה.

אוצרת התערוכה- קרן ויסהוז

יולי 2016

לפרטים נוספים ורכישה ניתן לפנות לתמר איסטרין בטלפון:054684295

תמר איסטרין

תמר איסטרין

תמר איסטרין

צרו קשר