אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

האמנית הרב תחומית רחל ויזנר-רגב בתערוכה מרתקת בגלריה מגדל בתל אביב

מפסיכולוגיה-לאמנות

תערוכת היחיד הרטרוספקטיבית ''דרכי בחומר'' של האמנית רחל ויזנר-רגב

פתיחה חגיגית:

יום שישי 29.12.2017 בשעה 11:30

גלריה מגדל רח' דניאל פריש 3 תל אביב

אוצר התערוכה : משה סעידי

רחל ילידת הונגריה, 1921, אמנית ומטפלת בנפש האדם. עלתה עם משפחתה לארץ ישראל ב-1937, והתיישבה בפתח תקוה. בתקופת מלחמת השחרור עסקה בהוראת העברית לילדים ולעולים חדשים, והתמחתה בפסיכולוגיה יונגיאנית. מגיל שלושים עוסקת בכך ומטפלת בילדים, בנוער ובמבוגרים. בגיל 40 לערך, למדה את אמנות החימר אצל חלוצת הקרמיקה בארץ - הדוויג גרוסמן להמן שראתה באמנות זו את “אם הפיסול”. בגיל 70, עקב אירוע מוחי שעבר בעלה רס”ר אהרון (פאולי) רגב, חשבה רחל על דרכים כדי לסייע לו, וגילתה את הציור כדרך לפיתוח הצד הימני של המוח. הציור כבש את רחל ומכאן מתחילה בנייה של קריירה חדשה – אמנות.

ב-1990, החלה רחל ללמוד ציור עם בעלה, אצל הציירת סמדר כץ ובהמשך הוסיפה חקר ברישום, בצבע ובפיסול. מאז ועד היום, רחל מפסלת ומציירת בסטודיו שבביתה בגבעתיים, ואף מקדישה זמן ללמד.

בדרכה שלה, ומתוך מעורבות חברתית, יוצרת רחל דמויות העולות בראשה, מקבלות חיים ומשמעות ויוצאות לאוויר העולם. גוש החומר לובש אט אט צורה, ורחל מכה בו בתנופה ובמרץ. היא משתמשת בכפות ידיה ובאגרופיה, בלוחות עץ ובסכינים, ואף באצבעותיה העדינות והחזקות גם יחד. יוצרת ולא מוותרת, מתקנת ומשפרת עד שהיא חשה בתוך תוכה שהפסל ראוי להעביר מסר למתבונן בו. מנקודה זו הפסל עובר ליציקה בברונזה, באבן ובגבס.

מדברי אוצר התערוכה משה סעידי:

'' פגשתי את רחל רבות. יצירתה מוכרת בחללי גלריית המגדל עוד משנים עברו. פעם ועוד פעם, פגישה ועוד פגישה. סדר השיחה לא השתנה, הנושא על כל מרכיביו ''ישב'' על השולחן ועליו דברנו ואותו סיכמנו ללא גלישה למחוזות אחרים. קביעתה של רחל את נושא השיחה הייתה מוחלטת. החלטות על מנת להגיע למסקנות וסיכום. טכניקת השיחה עם רחל לימדה אותי על אמנותה

יש קו, יש כיוון, ויש ביצוע ללא הפתעות. הספונטניות נעלמת במתכוון, בשיחה ובאמנות

רבים האמנים המבססים את אמנותם ואמירותיהם על ''תאונות אמנותיות'' בדרך להשלמת היצירה. ללא ספק גם אצל רחל, בדרך להשלמת היצירה, צצו הזדמנויות והקשרים שונים, אך היא השלטת. היא נמנעת מלנצל אותן כמרכיב אמנותי שלא נלקח בחשבון ביצירה, מה שסוכם, לא יופר, ואפילו אם הזדמנות ספונטנית שלמה יותר ומלאה יותר ניכרת בדרכה

אכן, מילה בחומר, שיר בסלע וקמט בברונזה ללא פשרות''

היצירה חשובה מאוד לרחל, היא אינה יכולה בלעדיה, היא נאמנה לקול האישי הפורץ מתוכה, המספר את סיפורה באמצעות החומר.

לחיוניותה של רחל שלושה עקרונות:

לא להפסיק לעבוד,

ללמוד כל יום משהו חדש, להיות תמיד מאוהבת.

את עבודותיה ניתן לראות גם בסרט אינטרנטי שערך הצלם ישראל פיילר ונמצא בכתובת:

https://www.youtube.com/watch?v=SNEjzNX0OKg

נעילה :26.1.2017

שעות ביקור בתערוכה:

שעות פתיחה:

א-ה : 09:00-20:00

יום שישי : 09:00-12:00

הכניסה חופשית

רחל וינזר רגב

רחל וינזר רגב

צרו קשר