אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכה מוזיאלית לאמניות נירה לב ואביבה סונסינו-צבעוניות נאיבית מתפרצת!

''זכרונות ילדות''

תערוכה לאמניות בסגנון הנאיבי נירה לב ואביבה סונסינו

אוצרת: רחל זמר

פתיחה חגיגית :יום שישי, 27.12.2019 בשעה 11:00

במוזיאון עוקשי, אולמות האבירים, עכו העתיקה

בתערוכה זו מציגה אביבה, היום תושבת כפר סבא, זכרונות מפולין בה נולדה , מהעלייה ארצה ,ומשנות ילדותה בבני ברק ובבת ים.

אביבה סונסינו מציירת את סיפור חייה כילדה שהיגרה אל ישראל של פעם בחן ובחמלה המאפיינים את מיטב הז'אנר הנאיבי. ציוריה מלאים בפרטים, במצבים ובדרמה, למרות הזיכרונות הלא פשוטים ואפילו הקשים- הסגנון הנאיבי מנצח. הצופה נשאר עם שמחת החיים ואהבת האדם והמקום, שהם היסוד של האמנות הנאיבית בכלל ושל האמנית המוכשרת הזו בפרט.

אפשר לראות בתערוכה לא רק את הסיפור האישי של אביבה, זהו גם סיפורה של המדינה שצומחת איתה. אביבה מבורכת בחוש צבע עשיר בנוסף לקו רישום אישי ואיתם היא בונה קומפוזיציות מרהיבות ומדויקות בעלות קצב נפלא.

''אני נולדתי בפולין ועליתי עם אימי ואחי לארץ בשנת 1957 ( אבי נפטר כשהייתי בת 8 חודשים) . התגוררנו תחילה בבני ברק ואח''כ בבת ים. כיום אני מתגוררת עם משפחתי בכפר סבא.

ניסיתי, ואני מקווה שאני מצליחה ולו גם במעט , להעביר לכם הצופים את הסיפורים הקטנים מחיי שהם למעשה סיפורי העלייה והקליטה בארץ לאחר קום המדינה.

עברתי תהליך מאד מרגש בבניית הסיפורים והציורים. חלקם זכרונות , חלקם סיפורים שסיפרו לי בילדותי וחלקם ,כנראה, גם פנטזיות....

התרגשתי מאד במהלך העבודה ואני מקווה שגם הצופים יתרגשו ויהנו מעבודותי.

בהשכלתי הפורמלית אני גרפיקאית ומורה למדעי המחשב ומציירת כל השנים להנאתי בזמני הפנוי . לאחר 15 שנות הוראה , החלטתי להתמסר לחלוטין לאומנות . היום אני מבלה את רוב זמני בציור , פסיפס והוראת ציור בסטודיו בביתי .''

בתערוכה זו, מציגה האמנית נירה לב, ילידת חיפה, נשואה, אם לשלוש בנות וסבתא לתשעה נכדים.

נירה גדלה ברחוב הלל בשכונת הדר הכרמל בחיפה, אותה לא עזבה מעולם.

למדה בסמינר ''גורדון'' לגננות, שירתה בצבא, נישאה, עבדה כגננת וכשנולדו הבנות נכנסה ל''תרדמת אמהית''.

כשהתעוררה מה''תרדמת'' עשתה הסבה לחינוך מיוחד בסמינר ''אורנים'' ולמדה טיפול בקבוצות הורים וטיפול משפחתי ועבדה 17 שנים באגף לתרבות של עיריית חיפה.

מציירת משנות ה 90 ומשנת 2004 ונחשבת למובילת הסצינה הנאיבית בישראל.

ציוריה של לב מתמקדים בעולמה הפרטי, זיכרונותיה מימי ילדותה ועלומיה בחיפה. ציוריה מלאים בחפצים ודמויות הסובבים את עולמה, כאשר חלק מהם חוזרים ומופיעים כמעט בכל ציור וציור. כיום מופיעים יותר ויותר מלאכים בציוריה. היא לא יודעת להסביר מדוע. גם משבצות שחור-לבן, כמו לוחות שחמט, מופיעות בכל פעם שהיא מציירת רצפה. בכל ציור נוף של חיפה מופיעים הגן הבהאי והלבניות של מפרץ חיפה.

נירה מציירת את זכרונות ילדותה ונעוריה בשנות ה 40 ו ה 50, את החופשות שבילתה אצל סבה וסבתה בקיבוץ גבעת השלושה, את חוויות החברות בתנועה המאוחדת, מוצפת בגעגועים לחיפה ולארץ ישראל של פעם, היפה, התמימה והנשכחת, שכדבריה - ''הולכת לי לאיבוד כל יום יותר ויותר''.

שתי האמניות, כל אחת בדרכה,בפלטת הצבעים הייחודית לה ובהומור אישי ומחודד – צוותו יחד לתערוכה מרתקת ומרהיבה לחשוף את הקהל לסגנון נאיבי המאופיין בסצנות אידיליות מחיי היום יום, בהאדרת התמימות ובשימוש בצבעים בהירים ומלאי חיוניות התואמים פרספקטיבה של ילדים. הן, שתיהן,מבטאות בציוריהן משאלות לב - איך היו אמורים להיראות החיים בתקופה של טרום המדינה והשנים הראשונות של המדינה הצעירה: זיכרונות,. נקודות מפגש, צמתי חיים, וסצינות מוכרות ואהובות על כולנו.

במהלך הדורות נותרה האמנות הנאיבית כנוכחות של קבע, המבעבעת בשקט מתחת לפני השטח בתרבויות שונות בכל העולם. האמנות הנאיבית שמרה על מעמדה כמרכיב חיוני של סצינת האמנות בכל תקופה. היא מגוונת בגישות סגנוניות מקוריות ויצירתיות, ושואפת להנציח את הטבע ואת הערים הגדולות, הנוף והדמויות, האמונות והמסורות העממיות.

זהו ז'אנר על-זמני שחוגג את הסיפור האנושי, ובניגוד ללחצים המטורפים של העולם העכשווי הוא מקרין שמחה, סדר, השלמה עם החיים ותקווה.

שעות ביקור בתערוכה: ימים א'-ה ושבת : 0930-17:00

יום שישי :09:30-15:00

נעילת התערוכה 14.3.2020

התערוכה פתוחה בין התאריכים 8.12.2019-14.3.2020

נירה לב

אביבה סונסינו

צרו קשר