אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

שואה חותם ושבר- תערוכת שואה באוניברסיטה העברית

לקראת יום השואה 2013, תפתח בבית צרפת באונ' העברית בירושלים, קמפוס אדמונד י. ספרא, התערוכה:

''שואה, חותם, ושבר''

פתיחה חגיגית 5 לאפריל בשעה 12:00 , ייפתח את האירוע ד''ר עמוס גולדברג, מן המחלקה להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו ובית הספר לספרויות האוניברסיטה העברית

אוצרת: יעל ניצן

משתתפים- אילנה שודרון מינקוב, אסתי מאיר, גיא פרל, גדי פריימן, דב גזית, דניאלה אמנט, חנה עליזה עומר, LUIGI VIOLA לואיג'י ויולה, יוניס פיגארדו, ירוחם מזן, מירי סלע, מלכה עמיר מנדלבאום, מרים חורי, עמירה דוידוביץ, רחלי פילביץ, שרה טאיין, שרה מלצר, שרקה ספן.

כל עיסוק אמנותי בזיכרון השואה הוא קבלת החלטה על גבול הסיכון, האמן עלול לעמוד במצב של ביקורת כפולה הן של אלו שעברו את המאורעות והן מצדם של אלה האמורים להתרשם באמצעות אותן יצירות. מן העבר השני חשוב לטעון ולהבין, כי נוכח כמויות החומר והאינפורמציה שהועברה אלינו לאורך כל השנים יש סכנה של אדישות מצטברת, של הרגל לעמדות שגרתיות הקשורות בתופת הנוראה. בתערוכה זו אנו מציגים יצירות אשר מנסות להעביר בשפה אחרת, שפה חדשה, יצירתית ומודרנית את שקרה, שפה שתדבר אל בני הדור הנוכחי בצבעים ובצורות המוכרות ונהירות לו.

הצייר משה קופפרמן, שהיה עצמו ניצול שואה אמר: ''התמונה נוצרת בהווה מסוים, אלא שהדור לעולם אינו משוחרר ממטען העבר. תהליך זה מכניס את מימד הזמן אל תוך הציור, וכך גם את ההיבט הארכיאולוגי שקשור בזיכרון. מה יכול להיות יותר מהתכתבות עם הזיכרונות?''...לדבריו, הציור משמש תיעוד ממשי וחי לעובדות.... ''זוהי בנייה על הריסות שצצות בכל פעם מחדש''.

אמנים המציירים ומפסלים את אירועי השואה ,בונים מחדש מרקם של זיכרון ויזואלי ייחודי משלהם ובכך מדגישים את חלקם במאמץ לא לשכוח, הם מעצימים את תרומתם למאבק הקולקטיבי לתזכר בכל עת את מהלכם של הדברים והזוועות שהשפיעו על בני משפחה או עליהם לאורך שנות חייהם. מן הראוי שיוקם בית נכות, מוזיאון מתאים ליצירות נפלאות אלו שצצות לעיתים רחוקות, רק ביום השואה ועולות ממרתפים ומחדרים סגורים ולא ניצבות הן מול עינינו יום יום לתזכורת ולהנצחה תמידית בדרך אמנותית.

נעילת התערוכה 5.6.2013

שעות פתיחה: א' עד ה' 08:00 עד 18:00, נא להתקשר לאישור כניסת רכב (לאחר יום הפתיחה) :02-5660192

גיא פרל

שרקה ספן

צרו קשר