אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכת יחיד של מיכל זכאי - עיניים פקוחות לרווחה במגדלור יפו

גלרית המגדלור יפו - 30-5-2015 פתיחה בשעה 19:00 עד ה18-6 אוצרת יפה מאיר

מיכל זכאי ילידת קיבוץ שמיר. מתגוררת כיום בתל אביב.

הסקרנות והאהבה של מיכל לעולם האמנות החלו כבר בילדותה בקיבוץ, בניסיון למצוא ייחודיות וביטוי אישי. ההתנסות ביצירה החלה בעבודות רקמה להן הקדישה זמן רב בילדותה, המשיכה בלימודי הדפס וצביעת בדים במרכז האמנות תל-חי שבאצבע הגליל והתפתחה לציור כעיסוק אמנותי מרכזי.

מיכל עסקה בציור לאורך השנים במקביל לעבודתה כפיזיותרפיסטית . העבודה בפיזיותרפיה העניקה למיכל זכאי את חוויית ההכרות עם גוף האדם, הפנים והביטוי הרגשי שלהם בתנועה ותנוחה וכן את ההתמודדות עם שאלות חיים ומוות.

סגנונה לרוב פיגורטיבי עבודותיה כוללות בעיקר ציורי שמן אך גם רישומים בעפרון פחם ודיו . הדימויים לקוחים לרוב מסביבת החיים הקרובה כרצון למצוא את המעניין והמיוחד במה ששייך ליומיום, מה שפחות פופולארי ונוצץ. יש כאן סוג של דיבור עם המקור הקיבוצי ששאף לאחידות פשטות וצניעות.

תחום אמנותי נוסף בו עסקה הוא קרמיקה פיסולית בגבעת חביבה ופיסול בחומר לשרפה במרכז האמנות דובנוב בתל אביב.

מורים שהשפיעו על דרכה האמנותית היו האמנים : רחל שביט, איתמר סיאני, גבי בן זאנו, פריד אבושקרה, ליאו ריי , מירי נשרי ואחרים.

תערוכת יחיד ראשונה זו "עיניים פקוחות דומם" כוללת עבודות שנעשו בין השנים 1983-2015. שם התערוכה מבטא עבורה את רגעי התבוננות בדימוי והעבודה הדוממת בהתייצבותה מול משטח הציור בעיניים פקוחות שלעיתים הופכות מצומצמות על מנת להיטיב לראות.

בעקבות חיפושיה התמידיים אחר העולם החבוי בתוכה שחלקו אינו בשליטה, היא משתמשת בתקופות עבודתה השונות, בטכניקות צבע וקומפוזיציה המושפעות מזרמים אמנותיים כמו סוריאליזם, אקספרסיוניזם פוביזם אימפרסיוניזם ואף מהציור הקלאסי. מיכל מחפשת גם זוויות מבט מגוונות.

לדבריה: "אין כל פחד של ביטוי עצמי בעבודה עם הצבע והקו שהם כלי העבודה האמנותיים של הציור. ישנה חווית החיפוש, חוויית דממת משטח הציור וחיות הקומפוזיציה, בעיניים פקוחות דומם".

העבודות האחרונות 2012-1015 מתמקדות בנושא בדים ויש בכך משום סמליות לראשית הדרך. "הבד מדבר בשבילי על גמישות ורכות, כיסוי וחשיפה, קפלי-מוח ומורכבות הרגש, מיניות חופשית. הבד הוא גם משהו מאד נשי ומאד יומיומי והעיסוק בו מביא אל משטח הציור דימוי שלעיתים אין "רואים" אותו כי הוא לא "שווה" מבט".

"עינים פקוחות דומם" - היא סיפור חיים פשוט של אישה.

יפה מאיר

אוצרת התערוכה

הזמנה

צרו קשר