אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

בדרך אל האושר-האמנית רפאלה

בתערוכה ''בדרך אל האושר'' מוצג מדגם של עבודות ,שנוצרו על ידי האמנית רפאלה החל משנת 2005 שהמוטיב המרכזי בהם הוא חיפוש הדרך אל האושר.

הציורים מהווים מדגם מייצג משפע של עבודות נוספות אותן היא ממשיכה ליצור ''כמעיין המתגבר''. אל עולם הציור התוודעה בשנת 2005 בעקבות מחלה שהביאה אותה לסדנא של תרפיה באמנות ומאז היא לא מפסיקה לצייר ומגלה בכוחות עצמה, טכניקות ותחומים חדשים. האיכות המיוחדת של עבודותיה מדברת אל המתבוננים ומשפיעה עליהם ושתי משוררות וסופרת כתבו ספרי שירים בהשראתן.

דרך הציור שלה אינטואיטיבית, אוטומטית ונוצרת מתוך טרנס. היא חפה מרציונליות ומחוברת ישר לתת מודע האישי והקולקטיבי. ארכיטיפים יונגיאניים וסימנים מגיים נוצרים על ידה תוך חיבור ישיר למאגרי הדימויים התת הכרתיים. הצבעוניות הדשנה יוצרת תחושה של עוצמה, זרימה, שפעה ונהנתנות אך מתחת לפני השטח מוצפנים מסרים שגם היוצרת עצמה אינה מודעת להם, עד שהם עולים במהלך היצירה אל פני השטח

הטכניקה שפתחה כוללת מלבד השימוש במכחולים ובסכיני ציירים גם שימוש בידיה והנחת הצבעים בעזרת טפטוף, נזילות, והטבעות. באמצעות צפורניה וקצות אצבעותיה היא נוגעת, מלטפת, שורטת, צובתת, מפלרטטת, מטופפת-מתופפת על שכבת הצבע העליונה ומעצבת את הציורים ויוצרת איתם מערכת יחסים אישית.הכנסת הסדר הצורני והמרקמי לתוך הכאוס הרגשי הדינמי מתבטא בחלק מהציורים בסימטריה ובציור של נקודות על פני כל השטח. העושר המרקמי מועצם על ידי תוספת חומרים נוספים כמו תחבושות, חרוזים,משחת.עיצוב ועוד . הציור כמו התחבושות, חובש את פצעי העבר וצובע אותם בצבעים עליזים.

מהעבודות מהדהדים צלילים קמאיים ועולה זכרון תרבויות קדומות ופרימיטיביות בינהן המאיה והאינקה, האינדיאנית, המזרח הרחוק והאבוריג'ינית. ציוריה מתכתבים עם אומנויות שונות ומזכירים תכשיטים עשירי מרקם וצבע, שטיחים, אריגים וסלים כסלים קלועים

בציוריה מלאי הדמיון יש התייחסות לעולם ומלואו: תיאורי בעלי חיים: ציפורים, דגים, נחשים, פרפרים, וחיות ארכאיות ודמיוניות. תיאורי אלמנטים צמחיים ותיאורי גלקסיות. יצירות מופשטות על נושא רגשות. צורות גיאומטריות הכוללות בין היתר משולשים, עיגולים, קווים גליים, וספירלות. אלמנטים הקשורים לפריה ורביה כגון: זרעונים, ביציות, גלעינים ותאים. מנדלות צבעוניות המשתלבות אחת בשנייה לצורת שמונה, המסמלת את האינסוף. היא תוהה אחר שורש החיים, תהליכי יצירה,פריה ורביה והיווצרות שחלקם נצפים כמבעד למיקרוסקופ, אחרים במבט מלמעלה ויתרם במבט מהצד. מוטיב הציפור האם והגוזל מעבירים רבדים עמוקים יותר והיגדים לגבי יחסי אנוש.

האיכויות המאפיינות את רב הציורים הן: כיסוי כל פני השטח, תנועה, דינמיות ודרמטיות, מינעד שבין המודגש והעמום וצורות החוזרות על עצמן במידת גודל שונה, כמו בפרקטלים הקיימים בטבע.

תיאוריה הנאיביים והדקוטיביים מתכתבים סגנונית ם אמנ הפעילות האמריקאיים כמו ג'קסון פולוק ולאיכות הדקרטיבית של גוסטב קלימט. בשנה האחרונה משלבת טכניקות צילומיות ומוטיבים סימבוליים כמו צילומי מפתחות ותגיות ומעבדת את יצירותיה בעזרת המחשב ובוראת ''עולמות צבעוניים מרנינים. בגלל דרך העבודה האינטואיטיבית עולים על הבד דימויים ''נבואיים שניתן לקשר אותם מאוחר יותר לאירועים שמתרחשים.

אין ספק שעבודותיה הן שמניזם עצמי ומשמשות קתרזיס לעולם פנימי תוסס וגועש והצבעוניות העשירה מחפה על תהיות, חסכים ומשחררת ממחסומים פנימיים. הפנייה לצד הרוחני מנטרלת גבולות ומאפשרת קשרים עם תרבויות ואנשים. המחזוריות, הפריון והיצירה הקיימים בטבע משמשים לה מקור השראה ומעגן בטוח ובו היא מוצאת הוכחה שאפשר להתגבר על מכשולים ולהמשיך הלאה בדרך אל האושר.

שיח גלריה ומפגש עם האמנית והאוצרת יתקיים במועדון הסגל של אוניברסיטת תל אביב בבית הירוק ברח' ג'ורג' וייז 24 ביום ראשון ה-11 לדצמבר בשעה 16:00, הקהל מוזמן.

אוצרת : ד''ר דליה הקר-אוריון

יחסי ציבור: מיכל סדן הפקת אמנות

תמונות מהתערוכה

צרו קשר