אמנים - אמנות ישראליתamanim.com

תערוכת "על הבר" -אמנות מקסיקאית, נאיבית, סוערת

ציפורה רונן נולדה במקסיקו, בוגרת האקדמיה לאומנות סן קרלוס שבמקסיקו סיטי, בה צמחו גדולי ציירי הקיר המקסיקנים דייגו ריוורה, סיקיירוס, אורזסקו ורופינו טאמאיו. הלימוד בצילם של ציירים אלו והחיים בתוך הסביבה הצבעונית של התרבות המקסיקאית , היוו עבור ציפורה מקור השראה בלתי נדלה למגוון סגנונות הציור שלה לאורך השנים.

חייה היו עצמאיים, מלאים, פוריים וצבעוניים. היא זכתה ל-60 שנות יצירה מתמדת, שלאורכן הציגה אין ספור תערוכות בארץ ובעולם, בגלריות, במוזיאונים ובמוסדות רבים. אלפי יצירותיה מהוות את מורשת העולמים שהשאירה אחריה.

ניכרת השפעת ציוריו של ריוורה בעבודתה של צפורה: ציורי הקיר הגדולים של ריוורה מתייחסים לתעשייה, לחקלאות, לתרבות המקסיקנית ולדיכוי החברתי והתרבותי של ההמונים. ציפורה מתחברת לסגנונו הבשל של ריוורה. הדמויות האנושיות בציוריה מוגדרות על ידי קווי מתאר מדוייקים ויציבים. הדמויות שטוחות ופשוטות, וצבועות בצבעי אדמה חושניים

עוד בתחילת שנות ה-70 ציפורה זיהתה את אופייה המיוחד והציורי של שכונת נווה צדק בתל אביב ושכרה בה חדר קטן ,אשר שימש אותה כסטודיו אליו נהגה להגיע מדי יום ביומו לעסוק במלאכת הציור.

שנים לאחר מכן, עוד בטרם הפכה נווה צדק ל''סוהו'' של תל אביב המתחדשת והמודרנית, בחרה ציפורה להעתיק את מגוריה לשכונת נווה צדק בה חייתה ויצרה עד סוף ימיה.

ציוריה מהפכניים אך עם זאת נאים לעין ומרגיעים, האנוש ניצב בדרך כלל בחללים עמוסים, וצבוע בצבעים חזקים ונועזים.

קשת צבעיה, הם צבעי אדמה סקסיים המעצימים את המרידה והמהפכה האישית אותה עברה ציפורה בעצמה.

הדמויות זעות ונעות במרחב בתנועתיות סקסית,אך עם זאת הכל במרומז, הצופה נשאב לאיכות ולאווירה של חופש, אלכוהול ומוסיקה מטריפה.

במקסיקו , הציור הינו הביטוי האומנותי החשוב ביותר וציפורה עושה זאת בכל אחד ואחד מציוריה ,היא ניחנה בתעצומות נפש בלתי נדלות, שאפשרו לה לנסוע ממקום למקום כשהיא סוחבת ומביאה בחיקה את עבודותיה ולא סירבה אף פעם לכל הזדמנות להציגם.

ניתן להיחשף לעוד ציבעוניות מרתקת ונדירה של ציפורה רונן בתערוכתה ''על הבר'', 27.4.2012 שעה: 12:00, בית צרפת האוניברסיטה העברית, ירושלים

אוצרת: רחל זיו

לראיון ועיתונאים : מיכל סדן 054-8820293

ציפורה רונן "על הבר"

ציפורה רונן "על הבר,"

ציפורה רונן "על הבר"

ציפורה רונן-"על הבר"

צרו קשר